Warka na Osi Czasu
Książę mazowiecki Trojden I wydaje dokument, w którym potwierdza nadanie młyna na rzece Pilicy klasztorowi dominikanów w Warce.
Warka posiada radę miejską, a także sąd miejski.
Mikołaj Suledo - burmistrz Warki, kopiuje dwa teksty polskich tłumaczeń zbiorów praw.
Książę Bolesław V daje rajcom, mieszkańcom i całej społeczności miasta Warszawy przywilej na wyłączną sprzedaż piwa wareckiego. Rozpoczyna się zawrotna kariera produkowanego w Warce trunku.
Warka, tak jak i całe Mazowsze, po śmierci ostatniego księcia mazowieckiego z dynastii Piastów, zostaje włączona w skład Królestwa Polskiego.
W Warce gości kardynał Henryk Gaetano – legat papieża Klemensa VIII.
Do Warki przybywają franciszkanie.
Bitwa pod Warką. Wojska polskie pod dowództwem Stefana Czarnieckiego i Jerzego Lubomirskiego odnoszą wielkie zwycięstwo nad wojskami szwedzkimi.
W klasztorze franciszkanów w Warce pełni posługę O. Rafał Chyliński, troszcząc się o ubogich; beatyfikowany w 1991 r. przez św. Jana Pawła II.
Starostwo wareckie nabywa Józef Pułaski, wielokrotny poseł na Sejm, adwokat, pisarz nadworny koronny, późniejszy marszałek wojsk konfederacji barskiej, ojciec Kazimierza Pułaskiego.
W Winiarach i Warce gości król Stanisław August Poniatowski.
W Warce, na kilka czerwcowych dni, w drodze ku Warszawie zatrzymuje się Tadeusz Kościuszko – Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej, wódz powstania nazwanego kościuszkowskim.
III rozbiór Polski. Warka początkowo wchodzi w skład zaboru pruskiego.
W Warce przychodzi na świat Władysław Matlakowski (zm. 1895) - chirurg, etnograf, pisarz, tłumacz Szekspira.
Z inicjatywy Piotra Wysockiego organizuje się uroczyste przeniesienie szczątków książąt mazowieckich z ruin kościoła dominikańskiego do kościoła franciszkańskiego.
Ziemia warecka jest świadkiem walk powstańców styczniowych z żołnierzami carskimi. 24 kwietnia dochodzi do potyczki w mieście. Niespełna miesiąc później nieopodal Warki, w bitwie pod Nową Wsią walczy partia Władysława Grabowskiego. 4 czerwca na wareckich błoniach zostaje rozstrzelany przez Rosjan płk Władysław Kononowicz wraz z dwoma adiutantami: Edmundem Nałęcz – Sadowskim i Feliksem Łabędzkim.
Likwidacja zakonu franciszkanów w Warce.
W Warce umiera Piotr Wysocki, urodzony w pobliskich Winiarach inicjator wybuchu powstania listopadowego.
W Warce powstaje znana i ceniona w Polsce w okresie międzywojennym Fabryka Okuć Budowlanych „Bracia Lubert”. Po II wojnie światowej została upaństwowiona i funkcjonowała m.in. pod nazwą Fabryki Urządzeń Mechanicznych.
Uroczyste otwarcie Ochotniczej Straży Pożarnej w Warce.
W Warce powstaje orkiestra dęta.
Warka otrzymuje prąd elektryczny z prywatnej elektrowni Kosmahlów. Niemcy ustanawiają urzędy cywilne, budują most kołowy na Pilicy i szosę łączącą Warkę z Górą Kalwarią, a ponadto przeprowadzają liczne rekwizycje, m.in. kościelnych organów i dzwonów.
Pierwszym burmistrzem Warki, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, zostaje Edward Twardowski.
Rada Miejska podejmuje decyzję o budowie szkoły powszechnej w Warce.
Zostaje otwarta linia kolejowa Kraków – Warszawa ze stacją w Warce.
Warka uzyskuje prąd elektryczny ze Zjednoczenia Elektrowni Okręgu Radomsko- Kieleckiego.
Żydzi w Warce stanowią 39% ludności. Trudnili się głównie handlem i rzemiosłem, a niektórzy z nich aktywnie uczestniczyli w życiu samorządowym miasta.
W podwareckich Winiarach, z inicjatywy dr. Juliusza Harbuta, odbywa się uroczystość pobrania ziemi z majątku – według tradycji - niegdyś należącego do rodziny Pułaskich w celu przewiezienia jej do Stanów Zjednoczonych. Na ziemi wareckiej rodzi się kult Kazimierza Pułaskiego – Bohatera dwóch Narodów.
1 września lotnictwo niemieckie zrzuca pierwsze bomby na Warkę. Tydzień później miasto zajmują wojska III Rzeszy. Rozpoczyna się obfitująca w tragiczne wydarzenia przeszło pięcioletnia okupacja niemiecka.
„Krwawa Niedziela” - Niemieccy żandarmi dokonują mordu na 12 mieszkańcach Warki.
Ludność Warki zostaje wysiedlona w głąb powiatu grójeckiego, w związku z walkami na przyczółku warecko-magnuszewskim.
Ofensywa styczniowa wojsk radzieckich doprowadza do wyzwolenia Warki spod okupacji niemieckiej. W wyniku działań wojennych Warka jest niemal doszczętnie zniszczona.
Warka powoli dźwiga się ze zniszczeń wojennych. W sierpniu miasto wizytuje delegacja ONZ
Upaństwowiono Fabrykę Okuć Budowlanych „Bracia Lubert” i przeorganizowano w Fabrykę Obrabiarek i Narzędzi Warka, późniejszy FUM – Fabryka Urządzeń Mechanicznych.
Powstał warecki Oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.
Powstało Towarzystwo Miłośników Miasta Warki.
Rozpoczyna się budowa Państwowego Zakładu Przetwórstwa Owocowego „Winiary”, od 1952 r. Mazowieckiej Wytwórni Win, a od 1991 r. Warwin SA.
Z inicjatywy organizacji polonijnych, kręgów rządowych oraz społeczności lokalnej rozpoczyna działalność Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego poświęcone bohaterowi Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz innym zasłużonym przedstawicielom Polonii amerykańskiej. Muzeum pielęgnuje również lokalną historię będąc wierne spuściźnie pozostawionej przez powołane w latach 50. XX w. Muzeum Regionalne PTTK.
Powołano do życia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, który mieścił się początkowo w budynku straży pożarnej.
Decyzja o utworzeniu Zakładów Piwowarskich w Warce, które do dzisiaj jako Browar WARKA – choć po wielu zmianach organizacyjnych – rozsławiają nadpilicki gród w całej Polsce.
Uroczyste otwarcie Ośrodka Kultury, Sportu i Wypoczynku w Warce, którego budowa trwała w latach 1985 – 1991
Powstało Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
Zrewitalizowano warecki Rynek – Plac Stefana Czarnieckiego.
Następuje rozdzielenie ośrodka sportu i kultury. Nowa placówka kulturalna zostaje otwarta w wyremontowanym XIX-wiecznym dworku mieszczańskim.
W 2007 roku na skwerze przy ul. Piotra Wysockiego nastąpiło uroczyste odsłonięcie jego pomnika w 177. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego oraz 150. rocznicę powrotu z zesłania do Warki.
Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego w Warce.
Warka (ośrodek jeździecko-hotelarski Sielanka nad Pilicą) znalazła się w elitarnym gronie 21 miast – centrów pobytowym UEFA dla finalistów Turnieju UEFA EURO 2012, gościła drużynę Chorwacji.
W 2013 roku na wareckim rynku nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika Hetmana Stefana Czarnieckiego w 357. rocznicę Bitwy pod Warką z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Pomnika.
Arcybiskup Metropolita Warszawski Ksiądz Kazimierz Kardynał Nycz dokonuje koronacji Obrazu Matki Bożej Szkaplerznej w Warce.
Przebudowa linii kolejowej Radom-Warszawa przez Warkę pod szybką kolej, przebudowa mostu na Pilicy.